Koşulsuz tüm siparişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NEDİR?Tabi ki herkes güneş gözlüğünün ne demek olduğu bilmektedir. Peki güneş gözlüğünü kim buldu? Güneş gözlüğü ne zaman bulundu?

Yaz aylarında göz sağlığına daha fazla özen göstermek ve artan güneş ışınlarına karşı daha dikkatli olmak gerekiyor. Güneşin sıcak yüzünü göstermeye başlamasıyla birlikte güneş gözlüğü kullanımı da gittikçe yaygınlaşıyor. Günümüzde pek çok insan hem sağlığını koruma hem de şık görünebilmek ve günlük kıyafetlerini tamamlamak için güneş gözlüğü kullanıyor. Peki ilk güneş gözlüğü nasıl bulundu?

Sözlük anlamı; Güçlü ışığın göze ulaşmasını engelleyen renkli veya koyu lenslerden meydana gelen çeşitli biçimlerde görme cihazlarıdır.

Aslında ilk güneş gözlüğü tam yeri bilinmemekle birlikte kuzey kutup bölgesinde soğuk esen rüzgardan gözleri korumak ve ışınların karda yansımasını engellemek amacı ile fildişi veya kaburga kemikleri üzerine küçük delikler açıp bu kemikleri gözlerine uygun hale getirerek ESKİMO’lar tarafından bulunmuştur. Tabii ki gözleri koruyan bu cisim de o zamanlar koruyucu bir lens yoktu ancak göz kapaklarını çevrelemesi ile tüm ışınların göze direkt temasını engelliyordu.

Roma İmparatoru NERO gladyatör dövüşlerini rahatça güneşten etkilenmeden izlemek için cilalanmış renkli cam takılmış zümrüt çerçeveli bir güneş gözlüğü kullanıyordu.

Hatta en ilginç güneş gözlüğü kullanımı ise Çinli yargıçlar mahkeme esnasında yüz ifadelerinin anlaşılmasını önlemek amacıyla dumanın isiyle kararttıkları yassı cam parçaları kullanıyorlardı.

1752’de İngiliz optisyen James Ayscough, hafif boyanmış camları kullanarak bazı göz kusurlarının etkilerini ortadan kaldırabildiğini öne sürdü ve güneş gözlüğünün göz sağlığı için kullanımının adımları atılmış oldu.

1929 yılında Foster Grant of Atlantic City’nin kurucusu Sam Foster’ın seri üretimle güneş gözlüğü üretmeye başlaması, tüm pazarda ismini duyurmasını sağladı ve güneş gözlüklerinin popüler olmasında rol oynadı.

1936 yılında, Amerikalı bilim adamı ve mucit Edwin H. Land, polarize filtreli camı icat ederek güneş gözlükleri ile ilgili önemli bir adım atmış oldu.

Evet bu kadar tarihçe yeterli… Bu başlıkta size güneş gözlüğü satın alırken bazı püf noktalarını vermek istiyoruz.

Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Bir güneş gözlüğünün polarize camlı olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Polarize güneş gözlüğü testi yapmak için cep telefonunuzu elinize almanız yeterli. Telefonun ekranı açıkken, güneş gözlüğünü ekranın üzerine tutun ve yavaşça yatay konumdan dikey konuma getirin. Görüntü tamamen kararıyorsa veya renk değiştiriyorsa, güneş gözlüğünüz polarize camlı demektir.

Güneş Gözlüğünün Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Orijinal güneş gözlüğü için öncelikle güneş gözlüğünüzü güvendiğiniz satış noktalarından faturalı olarak satın almanız önemlidir. Seyyar satıcılardan ucuza satın aldığınızı düşündüğünüz güneş gözlüklerinin gözünüzü korumayacağını, yarardan öte zarar verdiğini ve güneş ışınlarını olduğu gibi geçirdiğini unutmayın! Kaliteli ve orijinal bir gözlüğün yüze tam oturması gerekir ve kullanılan materyallerin iyi olması da çok önemlidir. Orijinal bir güneş gözlüğünün camlarının içerisinde mutlaka markanın bir simgesi, sap içinde CE ibaresi ve garanti belgesi olmaktadır.

Güneş Gözlüğü Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüğü alırken fazlasıyla seçici ve hassas davranıyorsunuz. En güzelini ve kalitelisini almaya özen gösteriyorsunuz.

Peki, o kadar emek vererek aldığımız güneş gözlüğünü uzun yıllar kullanabilmek için gerekli özeni gösteriyor musunuz?Her daim yaz kış demeden yanımızda bulundurduğumuz estetik özelliğinden öte sağlığımız için çok değer olan güneş gözlükleri de düzenli bakım ve temizlik ister. Güneş gözlüklerinin çizilmelere karşı camlarını korumalı ve vidalarını düzenli olarak kontrol ettirmek çok önemlidir. İlk olarak güneş gözlüğünü nasıl kullanmamıza dair birkaç öneriden söz etmek istiyoruz;
•Hepimiz güneş gözlüğümüzü çoğu zaman zorlayarak tek elle çıkarıp takıyoruz. Tek elle çıkarıp taktığımız gözlükte kırılmalara veya vidalarının gevşemesine sebep olur. Bu sebeple güneş gözlüğümüzü takıp çıkarırken iki elimizi de kullanmalıyız.
•Güneş gözlüğümüzü saklama konusu çok önemlidir. Çıkardıktan sonra direkt çantaya atmak yâda kafamızın üzerine takmak doğru bir davranış değildir. Güneş gözlüğümüzün camlarının çizilmemesi için özel korumalı kutusunda saklamamız gerekir.
•Güneş gözlüğümüzü alkol ve aseton gibi çözücü özelliği olan ürünlerden uzak tutmamız gerekir. Bu kimyasal temelli ürünler gözlüğümüzün her yerine zarar verebilir.

Peki, güneş gözlüklerimizi nasıl temizlemeli ve bakımını nasıl yapmalıyız, gelin hep beraber inceleyelim;

Güneş Gözlüğü Camlarını Nasıl Temizlemeliyiz?

Güneş gözlüklerimizde en çok bakım gerektiren ve doğru şekilde temizlenmesi gereken yer camlardır. Camları temizlemek için;

Güneş Gözlüğü Temizleme Spreyleri

Güneş gözlüğümüzün camlarında lekeler veya kirler mevcutsa, güvendiğiniz satış noktalarından güneş gözlüğü camı temizleme spreyi satın alarak güneş gözlüğümüzün cam temizliğini gönül rahatlığı ile yapabiliriz.

Güneş Gözlüğü Temizleme Mendilleri

Güneş gözlüklerimizi temizlerken yaptığımız en büyük hataların başında yanlış ürünlerle silmek gelir. Gözlüğümüz kirlendiği anda kâğıt mendil, kazak, t-shirt vb. elimize ne geçerse hemen gözlüğümün camlarını siliyoruz. Sildiğimiz ürünlerin sert yapısı da gözlüklerimizin camlarında çiziğe sebep oluyor. Bu sebeple güneş gözlüklerimizi onlar için özel olarak üretilen gözlük temizleme bezleriyle temizlemek gerekir.

Güneş Gözlüğünü Su İle Yıkamak Doğru mu?

Güneş gözlüğümüzü temiz bir suyla yıkamanın bir sakıncası yoktur. Sadece bazı püf noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Güneş gözlüğümüzde fazlaca biriken toz ve kiri kuru temizleme mendili ile silmeye çalışmak da bazen çizilmelere sebep olabilir. Bu sebeple tozunu almak için önce suyla yıkamak ardından da temizle beziyle güzel ve nazikçe silmek doğru bir yaklaşım olacaktır.Tüm bunları yaparken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise güneş gözlüğümüzü doğru şekilde tutmaktır. Gözlüğümüzü her daim orta noktasından yani merkezinden tutmalıyız. Sapından veya camından asla tutmamamız gerekir. Camlarını yıkama esnasında da nazik olmalı, çok bastırmamalıyız. Güneş gözlüğümüzü temizleme aşamasında kullanacağımız suda çok önemlidir. Temizleme aşamasında kireçli su kullanmamamız gerekir.

Gözlük Camı Çizilirse Ne Yapmalı?

Gözlük kullananların yaşadıkları bir diğer sıkıntı da camların çizilmesi oluyor. Elbette gözlük camlarında küçük bir çizik oluştuğunda hemen yenisini almak gerekmez. Görüşünüzü sıkıntıya sokmadığı müddetçe uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle bu çiziklerden kurtulabilirsiniz. İşte o yöntemlerden bazıları…

Birer çay kaşığı karbonat ile tuzu karıştırarak macun kıvamını almasını sağlayın. Ardından bu karışımı gözlük camına sürerek hafifçe ovun ve gözlük camlarını içme suyu ile yıkayın. Fakat kullandığınız suyun ılık olması gerekiyor. Böylelikle küçük çiziklerden kurtulabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de ılık su ve sabun kullanmanızdır. Ellerinizi köpürterek gözlük camı temizleme işlemiyle birlikte aynı zamanda üzerindeki derin olmayan çiziklerin kaybolmasına da yardımcı olur.

Az miktarda sirke kullanmak kaydıyla sirkeli suyla gözlük camlarınızı ovarak yıkamanız da camlardaki çiziklerin ve kirin kaybolmasını sağlayabiliyor. Sirke yerine bebek şampuanı da kullanabilirsiniz.

İndirimden Alınan Güneş Gözlüklerine Güvenilir Mi?

İlk öncelikle sağlığınızı koruyacak ve uzun yıllar kullanacağınız güneş gözlüğünüzün cam ve çerçevesi kalitesi önemlidir. Mutlaka polarize ve UV koruması olmalı, garanti belgesi ile satılması gerekmektedir. Tabi ki kaliteli bir gözlük zararına satılmayacağı için fiyatının çok düşük olması herkeste soru işaretleri yaratabilir. Güneş gözlüğünüzü optik mağazalardan satın aldığınız sürece ve satın alırken CE ibareli olmasına dikkat ettiğiniz sürece riskleri azaltmış olacaksınız.

Gözlüğü taktığımız zaman gözbebeğimiz büyüyecektir. Çünkü karartılmış bir gözlükte yüze daha az ışın gelir. Bu şekilde daha fazla ışın alabilmek için gözbebeği büyüme göstermektedir. Eğer gözlükte ultraviyole koruma yoksa göze gelen zararlı ışın miktarı daha fazladır. Buda katarakt gibi sarı nokta hastalığı gibi hastalıkların üreme riskini arttırmaktadır.

Güneş Gözlüğü modellerimizi incelemek için TIKLAYINIZ.