İADE ve DEĞİŞİM

İade ya da değişim taleplerinde, kutu, kutu içeriği ve fatura ibraz edilmelidir.

Siparişimi iptal edebilir miyim?

Siparişiniz kargoya verilmeden [email protected] destek bölümünden veya telefonla ulaşarak siparişinizi iptal edebilirsiniz. Ücret iadesi en geç 15 gün içerisinde yapılır.

Satın aldığım ürünü iade edebilir miyim?

Ürününüzü 7 gün içerisinde paketine zarar vermeden ve nedeni belirtilerek faturasıyla birlikte iade edebilirsiniz. Paketine zarar verilmiş, kullanılmış ve tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade işlemlerinizi başlatmak için www.optifabrik.com  iletişim sayfasındaki form aracılığıyla destek talebi oluşturabilir ve [email protected] a mail atabilirsiniz. Talebiniz gün içerisinde yanıtlanacak ve iade işleminiz başlatılacaktır.

Ürünün tarafımızca kusursuz şekilde ulaştırılması sonucu yapılan iadelerde, sadece ürün bedelinin iadesi yapılır, kargo masrafı kullanıcıya yansıtılır. Ürün iadelerini kargoyu aldığınız aynı firma ile yapmanız gerekmektedir.

Ücret iadesi kaç günde yapılır?

Siparişinizi iade etmeniz durumunda ücret iadeniz ürün elimize ulaştıktan sonra 15 gün içerisinde yapılır . Kredi kartı ekstrenizde iade tutarının görüntülenmesi bankaya bağlı olarak 3-7 günü bulabilir.

Kargo hasarlı geldi, ne yapmalıyım?

Kargo görevlisi yanınızda ise tutanak tutturmanız ve ürünü geri göndermeniz gerekmektedir . Sonrasında sitemizin bize ulaşın sayfasından şikayet kaydı oluşturmanız, işlemlerinizi hızlandırarak takibini kolaylaştıracaktır. Kargo görevlisi yanınızda değilse, ürünü teslim aldığınız gün içerisinde sitemizde bize ulaşın kısmında bulunan form bağlantısından şikayet kaydı oluşturmanız gerekmektedir.

Değişim

Ürünün kusurlu çıkması durumunda 2 gün içerisinde , [email protected] veya telefon aracılığı ile firmamıza ulaşınız yada iletişim bölümünden kayıt oluşturunuz. Sonrasında aynı kargo firması karşı ödemeli bize gönderebilirsiniz. Kusurlu ürünün değişimi yapılarak en kısa sürede tarafınıza ulaştırılacaktır.